Ai învins? Continuă! Ai pierdut? Continuă!

Image

AcasaCalendarGalerieFAQMembriInregistrareConectare

Distribuiti | 

O ZI BUNA!

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3
AutorMesaj
Ginette18
Admin

Data de inscriere : 27/02/2014

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mar 28 Oct - 16:54

Noaptea incet incet se lasa
Luna urca somnoroasa
Ingerii deasupra vin
Vor canta un imn divin
Dumnezeu sa te vegheze
Sa te binecuvanteze!

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
vasilica51
Admin

Data de inscriere : 26/02/2014

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Dum 14 Dec - 21:04

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mier 24 Dec - 9:42

Fie ca sarbatorile de anul acesta sa va umple sufletul de bucurie, incredere, speranta si iubire. Iar Mosul sa va aduca cele mai dorite si neasteptate cadouri voua si celor apropiati.

Acum, cand colindele, toate nascute sub zapezi, aduc cu ele mireasma de Iisus nascut in iesle, simtim si noi tot mai tare atmosfera de Sarbatoare ce se apropie.
Deschideti usa si lasati spiritul Craciunului sa va intre in casa!
Deschideti inimile si lasati Bucuria si Implinirea sa va intre in suflet!
Deschideti larg bratele si imbratisarea voastra calda, vorba buna si gandul curat sa fie cel mai de pret cadou pentru cei dragi!
Fie ca Iubirea, Intelepciunea, Increderea si Generozitatea sa va calauzeasca pasii in noul an! La multi ani!

Se zvoneste ca pe seara
Cineva o sa apara
Pe furis si fara ton
Pe fereastra sau pe horn
Vine, vine Mos Craciun
Sa vesteasca un an bun.
Craciun fericit!

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mier 31 Dec - 17:40

„Fie ca spiritul sărbătorilor de iarnă să pătrundă în casa şi în sufletul tău şi al tuturor celor dragi !
Iubirea, bucuria, înţelepciunea şi generozitatea să vă fie călăuză în 2015! În speranţa unui an mai bun, vă trimit o boare de sănătate, un strop de încredere şi fericire!”

Sus In jos
omuln3gru
membru

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Joi 9 Apr - 14:43

SCRIU AZI CA NU MAI AM CAND!!!

VA DORESC TUTUROR JUCATORILOR DE PE FORUM UN PASTE FERICIT,SANATATE VOUA SI FAMILIILOR DUMNEAVOASTRA!!!!

Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Dum 12 Apr - 10:32

*

Sus In jos
vasilica51
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Dum 12 Apr - 10:36

Sus In jos
vasilica51
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Dum 12 Apr - 10:39

Din suflet , din inima mea va spun tuturor  PASTE FERICIT !

HRISTOS A ÎNVIAT!
Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Lun 6 Iul - 12:05

Nu putem alege multe lucruri în viață, dar putem alege atitudinea cu care să întâmpinăm fiecare zi, fiecare situație, moment sau circumstanță.
Putem alege să fim fericiți prin intermediul acțiunilor, sentimentelor și gândurilor noastre, putem alege să trăim în armonie, în iubire, în respect și credință urmărind traiectoria fiecărei vorbe, fiecărui gest și învățând din greșeli.
Putem alege să studiem trecutul însă aplicând tot ce am învățat în prezent.
Putem alege să simțim teamă și îngrijorare față de ziua de mâine sau putem să mergem pe mâna Domnului și să ne bucurăm de fiecare clipă.
Alegerea ne aparține. Este darul lui Dumnezeu de zi cu zi.

Alege înțelept și vei fi fericit.
Alege cu sufletul și vei avea iubire.
Alege cu mintea și vei avea succes.
Alege să visezi și o lume întreagă se va deschide în fața dorințelor tale .

O DUPA AMIAZA PLACUTA !

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mar 7 Iul - 15:59

Oricat ai incerca nu poti fi pe placul tuturor . Sunt oameni care se vor lipi de tine de la prima vedere , oameni care azi te vor admira si maine te vor huli, oameni care nu te vor agrea niciodata , oameni carora nu le va pasa de tine nici sa te iubeasca nici sa te urasca . De cate ori nu ai incercat sa intri in lumea unui asemenea om? Ai incercat sa afli ce ii place , cum gandeste ,ce viseaza si oricat te-ai straduit , de fiecare data te-ai lovit de un zid de indiferenta . Fiecare efort al tau s-a lovit asemeni valurilor de stanci . Si-au adunat toate fortele , s-au ridicat si au incercat sa imbratiseze stanca . Si-au izbit pieptul de ea si s-au spart in mii de stropi stralucitori. Dezamagite s-au intors in larg . Poate ca in fiecare din noi a urlat candva neputinta valurilor de a imbratisa stanca in timp ce alte stanci ne asteptau cu bratele deschise . Si o sa mai auzim vuietul dezamagirii ,pentru ca intotdeauna ne vom dori sa fim pe placul tuturor .
Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Lun 23 Noi - 17:31

Încheie fiecare zi cu iertare și un gând bun. Nu contează cât de grea este viața ta, mâine este o nouă ocazie să o faci mai bună. Fii bun și lucruri bune ți se vor întâmpla.Emoțiile se împart cu cei din jur. Nu lăsa conflictul interior să te macine. Fii puternic!

Cine nu îți înțelege tăcerile nu îți va înțelege niciodată cuvintele. Eu nu îți dau nimic din ceea ce nu ai deja. Ai forța interioară să dai pagina în cartea vieții tale și să scrii frumos, de la capăt, cu alineat.

Și nu uita de cele șase nevoi esențiale: siguranță, diversitate, semnificație, conexiune-iubire, creștere, contribuție-dăruire. Indiferent ce-ai fi făcut în viață meriți să fii iubit!

(Ieromonah Hrisostom Filipescu, Puține lacrimi, multă bucurie!)
Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mar 24 Noi - 22:01

“Am invatat ca prietenia adevarata continua sa existe chiar si la distanta…Iar asta este valabil si pentru iubirea adevarata…Am invatat ca,daca cineva nu te mai iubeste cum ai vrea tu,nu inseamna ca nu te iubeste din tot sufletul.Am invata ca indiferent cat de bun iti este un prieten oricum te va rani din cand in cand,iar tu trebuie sa-l ierti pentru asta.Am invatat ca nu este intotdeauna de ajuns sa fii iertat de altii.Cateodata trebuie sa inveti sa te ierti pe tine insuti!”O.Paller

,, Prietenia nu tine de moda, nu e ceva ce se poarta doar sezonul acesta, nu se cumpara si nu se vinde - este insa cea mai buna investitie in aceasta viata!’’

Prietenia este atat de greu de descris in cuvinte, incat te simti dezarmat in fata miilor de ganduri pe care le nutresti fata de acest concept. Cu toate acestea, atunci cand te gandesti la un prieten este imposibil sa nu constientizezi trainicia acestei notiuni.

Prietenia adevarata este ca o floare rara, asa cum prietenul adevarat ... este cel care te accepta asa cum esti si te ajuta sa fii mai bun. Nu-mi trebuie multi prieteni, imi este de ajuns chiar si un singur prieten adevarat pentru ca el ...

... este persoana care te sprijina in incercarea de a-ti depasi limitele.

... este persoana care iti ridica moralul atunci cand ai nevoie si te sprijina ca sa nu cazi.

... este langa tine atunci cand ai cea mai mare nevoie si stie sa-ti insufle curaj precum si puterea de a pasi mai departe pe cararile vietii.

... este persoana care isi aminteste de tine atunci cand se roaga si iti doreste tot binele din lume.

Prietenul adevarat se roaga sa iti mearga bine si sufera cu tine atunci cand esti nefericit.

... este persoana care te apreciaza pentru ceea ce esti si nu pentru ceea ce ai, ceea ce stii sau pentru felul cum arati.

... este persoana care nu sta cu bratele incrucisate atunci cand treci prin momente dificile, ci iti acorda sprijin neconditionat, fara sa astepte nimic in schimb.

... este persoana care te intelege atat de bine si care iti da impresia ca aveti aceleasi orizonturi, ca priviti in aceeasi directie.

... este persoana cu care poti sa-ti impartasesti gandurile si care se bucura pentru tine chiar si pentru lucrurile marunte.

... este persoana care se gandeste la tine chiar si in momentele in care nu-i esti aproape si care nu te va lasa niciodata sa clachezi.

Prietenul adevarat este persoana care imparte cu tine singuratatea, tristetea, dar si bucuria si fericirea.

» Sper ca voi, cei care cititi aceste randuri, sa aveti intotdeanuna cel putin un prieten adevarat ... sau sa gasiti unul.
Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mier 25 Noi - 17:35

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Vin 27 Noi - 18:11

Noapte buna

cand ti-e dor de... noaptea buna
sa iti teasa fir de luna,
cand ti-e dor sa se atinga
geana-n geana, si sa-ti ninga
iar cu stele,
recunoaste
doar Mos Ene mai cunoaste
zbor de fluturi printre vise,
peste neguri necuprinse
si atunci cuminte-alene
dimineata iti apare
blanda, calda, ca un soare...
Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Mar 1 Dec - 16:10

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Vin 4 Dec - 18:06

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Sam 5 Dec - 12:07

Povestea lui Mos Nicolae!

In noaptea de 5/6 decembrie se spune ca Mos Nicolae vine la geamuri si vede copiii care dorm si sint cuminti, lasindu-le in ghete dulciuri si alte daruri, insa tot el este acela care-i pedepseste pe cei lenesi si neascultatori. In dimineata de Sf. Nicolae, copiii cuminti gasesc daruri in ghetute. E un obicei vechi, nu numai la romani, de a face cadouri in aceasta zi. Spre deosebire de Mos Craciun, Mos Nicolae nu se arata niciodata. De altfel, povestea darurilor impartite pe furis in aceasta noapte incepe din vechime.

Se spune ca insusi Sfintul Nicolae a ajutat trei sarmane fete din orasul sau, aducindu-le dar de zestre, noaptea, fara a fi vazut. Casa in care traiau cele trei surori era mai mult decit saraca. Tatal lor planuia sa-si vinda fetele, crezind ca astfel se va chivernisi. Plinsetele si rugamintile fiicelor sale nu l-au induplecat pe batrinul cu suflet negru. Sfintul Nicolae a aflat despre nenorocirea ce se petrecea nu departe de locuinta sa. Noaptea, pe furis, el a aruncat o punga plina cu galbeni in camera fetei celei mai mari. Astfel ea a reusit sa se marite curind. La fel a facut Mosul si in urmatorii doi ani, iar sora cea mijlocie si apoi cea mica au reusit sa se aseze la casele lor.

De atunci si pina in zilele noastre, in fiecare noapte a Sfintului Nicolae, cei dragi noua, si in special copiii, primesc daruri, de la Mosul care nu li se arata niciodata.

Mi-e dor, mi-e dor de mosul bland,
Cu barba-i alba ca ninsoarea ,
Mi-e dor de cozonacul aburind,
Pe care-l framanta bunica, seara.
Mi-e dor de mosul de-altadata,
Ce somnul mi-l veghea, furis,
Mi-e dor de nuielusa poleita,
Ascunsa in ghetute, pe furis.
Mi-e dor de saniuta cu talpici,
Pe care -o mesterea bunicul,
Mi-e dor de prichindei, de pici,
Ce se-nchinau, smerit, la Sfantul.
Mi-e dor de bunicuta ce statea
La gura sobei, depanand povesti,
Dar, mai ales, mi-e dor de tine:
Copile de-altadata, unde esti?

SCRISOARE CATRE “MOS NICOLAE”

Mos Nicolae, te rog sa ai grija de prietenii mei.. Sunt maturi , dar in suflet ,sunt tot niste copii!
Ai grija si de ghetutele lor !!!
Fii generos , asa cum sunt si ei !!
Ai grija si de visele lor si nu le trimite nuieluse !!!
Ai grija ca ranile din sufletele lor sa se vindece !!!
Sa le spui ca sunt oameni care ii iubesc, dar nu stiu cum ...sau ...nu pot sa-si exprime sentimentele !!!
Ai grija sa le spui sa invete sa se ierte pe ei insisi intai si apoi sa-i ierte si pe cei din jurul lor!
Da-le putere sa treaca peste toate greutatile ,
Sa poata culege flori rasarite din lacrimile cazute ... ieri !
Stii ce e mai greu de suportat ?
Singuratatea !!! prietenii mei nu vor sa le daruiesti case,masini ,vacante ,calatorii… .toti isi doresc un singur lucru !
Sa fie iubiti !!!
Ai grija sa le zambeasca ...inima !.
Adu-le aminte sa nu uite nici o clipa de dragostea fata de cel de langa ei !!!!!!!!!!!

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Joi 24 Dec - 22:26

Sus In jos
Ginette18
Admin

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Sam 30 Apr - 22:27

PAŞTE FERICIT tuturor!!!Paşte Fericit alături de cei dragi !

Bucurati-vă de minunea Învierii lui Hristos alături de cei dragi şi să aveţi un Paşte fericit cu multă lumină, pace, sănătate, speranţă, iubire, iertare şi numai împlinire!
Sus In jos
johancruyff
membru

Data de inscriere : 04/08/2015

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Vin 29 Iul - 18:03

Daca vrei sa ai o zi buna...am niste idei care ajuta:
http://www.bzt.ro/cel-mai-tare-truc-ca-sa-tii-mustele-si-tantarii-la-distanta-pui-apa-intr-o-punga-si-27026
Sus In jos
johancruyff
membru

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Vin 29 Iul - 18:04

http://www.secretele.com/2014/06/97-din-pacientii-cu-cancer-terminal-au.html

Atentie marita!
Sus In jos
johancruyff
membru

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Lun 15 Aug - 10:19

Dragi Marii si Marini:purtati numele mamei fiului lui Dumnezeu.Fiti demni si demne de acest nume fiind asemenea Mariei:
-a fost curajoasa acceptand nasterea lui Isus chiar cu pretul vietii ei (putea fi omorata cu pietre nascand un fiu a fecioara-potrivit legii acelor vremuri).
-l-a invatat pe Isus despre ..tatal nostru din lege..ea iubindul enorm spre deosebire de scribi si farisei care faceau o meserie pe interes din instruirea copiilor.
-daca la nasterea lui Isus era de religie iudaica,neexistand crestinismul,ea a trecut la crestinism la circa 3 ani de la moartea lui Isus in ziua care azi e serbata ca zi a rusaliilor.
Toate cele bune dragi Marii si Marini!
Multumesc din suflet tuturor care ati citit aceste randuri care contin adevaruri invioratoare!
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: O ZI BUNA!   Astazi la 6:05

Sus In jos

O ZI BUNA!
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 3 din 3Mergi la pagina : Inapoi  1, 2, 3

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Ai învins? Continuă! Ai pierdut? Continuă! :: PROBLEME,RETRAGERI.EXCLUDERI :: DIVERSE-
Mergi direct la: